Jak sprzedać auto bez przeglądu czyli badań technicznych

Auta czy inne pojazdy mogą nie posiadać badań technicznych ponieważ ich nie przeszły (negatyw), lub właściciel nie podchodził do nich zdając sobie sprawę, że samochód nie ma szans przejść przez takie badania z pozytywnym wynikiem od diagnosty.

Auta takie często posiadają usterki mechaniczne, albo też taki poziom korozji, który uniemożliwia otrzymanie pozytywnego wyniku.
Są także pojazdy, które zostały zatrzymane przez Policję i dowód rejestracyjny został zabrany ze względu na zły stan pojazdu. Dowód może być zabrany fizycznie, lub też elektronicznie z adnotacją w systemie. Pojazdy takie mają zakaz poruszania się po drogach publicznych a za takie zachowanie grozi mandat do 1500 złotych.

Pojazdy takie muszą mieć usunięte wszystkie usterki i dopiero wtedy mogą podejść do przeglądu technicznego czyli badań w stacji diagnostycznej w celu uzyskania pozytywnego wpisu. Pojazd taki można sprzedać, przy czym cena jego jest dużo niższa od rynkowej a uzależniona od tego czy nadaje się do naprawy i czy naprawa będzie opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia.

Jak sprzedać auto bez przeglądu czyli badań technicznych

W zależności czy zbycie pojazdu następuje do naprawy i dalszej odsprzedaży, czy też jeśli to nieopłacalne na kasację cena może być kwotą umowną dyskontującą potrzebny wkład finansowy, albo cena jest uzależniona od wagi pojazdu przeznaczonego na złomowanie.

Zakładając że pojazd nie ma zabranego dowodu rejestracyjnego a jego wartość rynkowa to 10.000 PLN, wkład potrzebny do naprawy to 6.000 PLN wartość teoretyczna wynosi 4.000 PLN ale finalnie liczy się też czas naprawy, długość obecnej polisy OC i sam wkład czasu. Więc można przyjąć że wartość odkupu nie powinna przekroczyć 50% wartości przed naprawą czyli 2.000 PLN

Jeżeli dowód został zabrany w sposób fizyczny lub elektroniczny i potrzeba go odebrać fizycznie, poświęcić czas na jeżdżenie po urzędach a liczba usterek wpisanych do systemu może być większa niż oczekiwana wtedy wartość odkupu jeszcze spada.

Właściciel może oczywiście nie zgodzić się z powyższą wyceną, ale wtedy pozostaje mu opcja kasacji pojazdu z wypłatą około 50 groszy za 1 kilogram kompletnego auta którego masa własna oznaczona jest w dowodzie rejestracyjnym w polu G.

Cena za kilogram dynamicznie się zmienia i ustalana jest przez huty czasem kilkukrotnie w okresie jednego miesiąca. Atutem sprzedaży na kasację do takich firm jak nasza jest wystawienie dokumentów kasacyjnych oraz odbiór lawetą na nasz koszt!