Każdy spadek – w tym także taki w którego skład masy spadkowej wchodzą pojazdy np. auta, czy motory musi zostać przeprowadzony. Przeprowadzenie może odbierać się w błyskawiczny sposób jeśli został pozostawiony testament np. w kancelarii notarialnej. Po przeprowadzeniu każdy spadkobierca otrzymuje odpis STWIERDZENIA NABYCIA SPADKU.
Tutaj w zależności od ilości spadkobierców lub przyporządkowania pojazdu w masie spadkowej może on należeć do jednej lub wielu osób. Co dalej? Jeśli pojazd nadaje się do sprzedaży to z pomocą odpisów nabycia spadku wszystkich spadkobierców może być zbyty na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jeśli spadkobierców jest wielu mogą oni umocować jedną osobę za pomocą pełnomocnictwa do zbycia pojazdu.
ZBYCIE – ważne słowo w pełnomocnictwie, ponieważ oznacza ono zarówno sprzedaż za pomocą umowy cywilnej, jak i kasację pojazdu jeśli jest on niesprawny, mało warty, lub jego naprawa nie jest ekonomicznie uzasadniona.
Oprócz dokumentów określających własność jak odpis stwierdzenia nabycia spadku dobrze byłoby dysponować dokumentami pojazdu i kluczykami.
W różnych przypadkach może się okazać, że ze względu na śmierć właściciela nastąpił brak ciągłości polisy OC i wtedy UFG może nałożyć karę. Można próbować w takim przypadku się odwoływać tłumacząc to śmiercią właściciela, można szybko ubezpieczyć pojazd od momentu określenia spadkobierców, można też sprzedać pojazd na kasację tym samym otrzymując dokumenty kasacyjne i dokonać wyrejestrowania i wykreślenia z bazy CEPIK.
Jeśli jest to pojazd dawno zapomniany np. Warszawa, Zastawa, Polonez czy popularny “Duży Fiat” czy “Maluszek” stojący latami w garażu, szopie można sprzedać ten pojazd na umowę cywilną nawet bez dokumentów ale należy przy tym napisać oświadczenie własności. Może komuś uda się takie auto przywrócić do życia, zreanimować i zarejestrować na zabytek…
Zajmujemy się zarówno kasacją, jak i odkupem starych pojazdów pochodzących ze spadków!